MP37 "Pozytywka"
ORLEN PRZEDSZKOLIADA TOUR 2020
W sobotę 22 lutego w zielonogórskiej hali CRS odbyła się kolejna impreza dla przedszkolaków - Orlen Przedszkoliada Tour 2020. Składa się z niemal 90 imprez, w których bierze udział niemal 20.000 aktywnych maluchów z całego kraju. Przez dwie godziny dzieci bawiły się poprzez sport i korzystały z wielu atrakcji. Nasze Przedszkole dzielnie reprezentowały starszaki z grupy II, IV i VI.

Aktywne Przedszkolaki otrzymały dyplomy, medale i niespodzianki, które przygotowali partnerzy imprezy. To był niezwykły turniej, w którym każdy miał swoje zadanie do wykonania. Dzieci pokazały, co potrafią. I dawały z siebie wszystko. Zadaniem rodziców było kibicowanie. Trzymali za nas bardzo mocno kciuki. Wszystko poszło „jak z płatka”. Puchar, medale, dyplomy – czego chcieć więcej ???!!!!!!

Przedszkolaki z gr VI na Lekcji Bibliotecznej
Nasze przedszkolaki odwiedziły dziś miejsce pełne magii, zaczarowanych bajek i baśni-a była nią Miejska
Przedszkolaki z gr VI wzięły udział w Lekcji Bibliotecznej, przygotowanych przez pracowników placówki im Żółwia Franklina przy ul. II Armii w Zielonej Górze. Rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych sprzyjała Projekcja Prezentacji o różnego rodzaju książkach dla dzieci i dorosłych.

Nasze Przedszkolaki miały okazję poznać Bibliotekę i jej bajkowe zakamarki, a także zapoznać się z zawodem bibliotekarza. Ponadto dzieci wysłuchały fragment opowiadania Neli- Małej Podróżniczki. Fascynujący okazał się fragment o nurkowaniu w lodowatych wodach Antarktydy. Zajęcia, przeplatane zabawami ruchowymi, zakończyło wspólne tworzenie karnawałowych masek i oczywiście wręczenie Kartki z Podziękowaniami- własnoręcznie zrobionej przez nasze przedszkolaki.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i wspólne odkrywanie magicznego świata, zaklętego w bajkach, baśniach, opowiadaniach i audiobookach dla dzieci.

Przedszkolaki z gr VI na Warsztatach z Robotyki i Eksperymentu w Szkole Podstawowej nr 18

Przedszkolaki z gr VI uczestniczyły w Warsztatach, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18. Nasi mali naukowcy mieli okazję poznać działanie robotów na zajęciach z fizyki, samodzielnie sterując nimi, za pomocą tabletów. Niezwykle ciekawe były również eksperymenty chemiczne, które pod kierunkiem nauczycieli- wykonywali nasi mali chemicy. Na warsztatach dzieci poznały pojęcie rozpuszczalności substancji oraz poznały zjawisko rozszczepiania barw. Ponadto bardzo widowiskowe było tworzenie tzw Pasty słoniowej z chemicznych substancji.
Zajęcia zakończyły obserwacje owadów pod mikroskopem i poznanie budowy ludzkiego ciała. Wszyscy otrzymaliśmy Dyplomy Małego Badacza i niewątpliwie rozbudzone zostały zainteresowania światem nauki i techniki wśród małych Przedszkolaków. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałe , pełne niezwykłych doświadczeń zajęcia.

Urodzinki Oliwki z gr VI
Swoje 6-te Urodzinki obchodziła dziś hucznie i z radością


WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Oliwciu...
Zdrowia, szczęścia, pomyślności,
niech od dzisiaj radość gości,
lodów, ciastek i słodyczy
tego ci grupa VI życzy.
Urodzinki Szymka z gr VI

Ile drzew rośnie w lesie,
Ile ciężarów siłacz uniesie,
Ile uciągnie lokomotywa,
Ile włosów liczy lwia grzywa,
Ile ciastek w ciastkarni,
A bułek w piekarni,
Tyle szczęścia i słodyczy
W dniu urodzin Tobie życzy
CAŁA NASZA PRZEDSZKOLNA RODZINKA


Czekoladowe Święto w grupie VI

SŁODKIE, CZEKOLADOWE ŚWIĘTO W GRUPIE VI !!!

KOCHANE PRZEDSZKOLAKI, DRODZY RODZICE !

Kto z nas nie lubi czekolady? Jej zapachu i cudownego smaku ? Słodkiego Aromatu?
14 lutego (w PIĄTEK)
nawet największe niejadki z naszego przedszkola były zachwycone.
Specjalnie dla nich , po raz kolejny, zostało zorganizowane Święto Czekolady, podczas którego dzieci będą brały udział w zabawach, tańcach, konkursach i quizach na temat czekolady.
Czekoladowe Święto jest kolejnym dniem, z Harmonogramu Kolorowych Dni.
Największą atrakcją była czekoladowa Fontanna – aż trudno było się powstrzymać od skosztowania takich pyszności, i zanurzenia owocowych szaszłyków w przepysznej czekoladzie.

Do wspólnych zabaw plastycznych przydały nam się opakowania po czekoladach, cukierkach czy bombonierkach, które wykorzystaliśmy do przygotowania CZEKOLADOWYCH OBRAZKÓW. Przez cały dziań towarzyszyła nam pokochana błyskawicznie przez dzieci- piosenka po angielsku "SKIDAMARINK" .Nasze zabawy zakończyła wspólna Czekoladowa Dyskoteka, a najpopularniejszym tańcem był utwór...Mali Chemicy z gr VI- na Warsztatach z optyki

W tym tygodniu przedszkolaki z gr VI miały okazję i możliwość- po raz kolejny rozbudzać swoje zainteresowania doświadczaniem i eksperymentowaniem poprzez udział w Warsztatach organizowanych przez

Kraina Eksperymentów to firma stworzona z myślą o rozbudzaniu i rozwijaniu pasji badawczej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć dzieci poznawały podstawowe narzędzia optyczne, eksperymentowały- badając swoje odbicie w lustrach i łyżkach, a ponadto miały okazję obserwować przez lupę owady oraz obrazki pizzy, sera i arbuza. Zajęcia zakończyła zabawa w Piratów, obserwujących Skrzynię skarbów przez prawdziwy peryskop..
Wprowadzając nauki ścisłe i przyrodnicze już w przedszkolu, nie jest celem aby od najmłodszych lat szkolić przyszłych naukowców i inżynierów (choć i takie mogą nastąpić konsekwencje) lecz aby dać malcom umiejętności niezbędne do poradzenia sobie w dzisiejszym nowoczesnym i złożonym świecie. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

Ania z gr VI- BohaterkaTygodnia

W minionym tygodniu, swój Tydzień Bohaterki Tygodnia miała


Był to czas dzielenia się swoimi zabawkami, zapoznania bliżej z zainteresowaniami Ani , a dzięki Książeczce Bohaterki Tygodnia- poznaliśmy bliżej Rodzinę Ani, ciekawostki z życia i ulubione zabawy i miejsca, ważne dla naszej Bohaterki.
Dziękujemy również Tacie Ani, który gościł w naszym przedszkolu w miniony piątek i to nie sam- ale w towarzystwie Królika Ani. Mieliśmy okazję poznać bliżej pupila naszej Bohaterki, zrobić sobie zdjęcia i dowiedzieć się kilku nowinek z życia tych sympatycznych Futrzaków.

Dziękujemy za słodkie przyjęcie, upominki dla przedszkolaków i za odwiedziny w naszym przedszkolu.

Urodzinki Hani z gr VI
W środę , słodko i radośnie swoje 6-te Urodzinki Świętowała.....
Z okazji urodzin składamy Ci Haniu życzenia:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów i gości,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego i wszystkiego,
Wszystkiego Najlepszego!


Urodzinki Mikołaja z gr VI
Swoje 6-te Urodzinki obchodził dziś nasz kolega- z grupy VI


Ile drzew rośnie w lesie,
Ile ciężarów siłacz uniesie,
Ile uciągnie lokomotywa,
Ile włosów liczy lwia grzywa,
Ile ciastek w ciastkarni,
A bułek w piekarni,
Tyle szczęścia i słodyczy
W dniu urodzin Tobie życzy
CAŁA NASZA PRZEDSZKOLNA RODZINKA


"Warto ,marzyć- warto śnić"- przedstawienie Krasnali z gr VI dla Babci i Dziadka


Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to Święto naszych kochanych Babć i Dziadków. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla naszych miłych gości. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Tak też było w grupie VI w miniony wtorek. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy i wspólnie z nimi uczestniczyć w przedstawieniu „WARTO MARZYĆ, WARTO ŚNIĆ”. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, aktorskie, taneczne i muzyczne a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przyjęciu, a także upiekli ciasta i przygotowali stroje dla dzieci.


Kacper z gr VI- Bohater Tygodnia
W tym tygodniu , w grupie Krasnali z gr VI -naszym Bohaterem Tygodnia był

Najpierw uroczyście i słodko obchodziliśmy urodziny Superbohatera W piątek odwiedziła nas mama Kacpra, która przygotowała plastyczne zajęcia dla przedszkolaków. Wspólnie wykonaliśmy serduszkowy łańcuch, który ozdobił naszą Tablicę z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Następnie Mama Kasia przeczytała Dzieciom bajkową opowieść o Kubusiu Puchatku i jego urodzinach w Stumilowym Lesie. Dziękujemy za odwiedziny i ciekawe zajęcia.


Krasnale z gr VI na Przeglądzie Teatrzyków Jasełkowych

Każdy to przyzna, że jasełka i kolędowanie, choć mają bogatą i długą tradycję, na przestrzeni lat zaczęły odchodzić nieco w zapomnienie. Ostatnimi jednak czasy obserwujemy ich swoisty renesans. Środowiska lokalne, doceniając wartość, jaką w sobie kryją ww. formy wyrazu artystycznego, zaczęły przywracać im dawną świetność…

Bo te piękne tradycje związane z okresem Bożego Narodzenia to coś więcej aniżeli tylko barwne widowiska. Stanowią one również nośnik obrzędów, a także zwyczajów, będących jednocześnie swoistym markerem tożsamości ww. społeczności.

Przedszkole Sióstr Elżbietanek co roku organizuje Przegląd Teatrzyków Jasełkowych, w których bierzemy udział od samego początku. W tym roku nasze przedszkole reprezentowała grupa VI (grupa teatralna KRASNALE) z przedstawieniem "WARTO MARZYĆ WARTO ŚNIĆ" do muzyki Jana A.P Kaczmarka.

Nasze Talenciaki z Zespołu "Krasnale" w niezwykły i nowatorski sposób przedstawiły świąteczną opowieść z morałem, przeplataną tanecznymi układami oraz piosenkami świątecznymi, kolędami i pastorałkami. Gratulujemy!!


"Warto marzyć, warto śnić"- przedstawienie świąteczne przedszkolaków z gr VI
Uroczystość Jasełek oraz Przedstawień Świątecznych od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku również postanowiłyśmy w naszej przeprowadzić tę uroczystość, integrując dom rodzinny i przedszkole, wprowadzając nastrój świąteczny oraz pokazując rodzicom umiejętność prezentowania swoich umiejętności wokalno – recytatorskich przed najbliższymi.

"Warto marzyć, warto śnić "to montaż słowno- muzyczny z elementami kolęd, pastorałek i niecodziennego i niezwykłego przedstawienia, w oparciu o OSKAROWĄ muzykę Jana A.P Kaczmarka z Filmu MARZYCIEL.

Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sceny - Mali aktorzy z wielkim przejęciem wygłaszali swoje role i z radością śpiewali kolędy i pastorałki. Radosna i ciepła atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim zgromadzonym.


Urodzinki Kacpra z gr VI


Ile drzew rośnie w lesie,
Ile ciężarów siłacz uniesie,
Ile uciągnie lokomotywa,
Ile włosów liczy lwia grzywa,
Ile ciastek w ciastkarni,
A bułek w piekarni,
Tyle szczęścia i słodyczy
W dniu urodzin Tobie życzy
CAŁA NASZA PRZEDSZKOLNA RODZINKAPrzedszkolaki z gr VI na Balu Karnawałowym
Tradycją już w naszej placówce przedszkolnej jest organizowany corocznie Jest to dzień, w którym szczególnie angażujemy do pomocy w przygotowaniu balu rodziców i zawsze możemy liczyć na ich ofiarną pomoc.
Rodzice zadbali o zorganizowanie dzieciom przepięknych, bajkowych strojów i słodkiego poczęstunku, a dzieci chętnie zaprosiły również rodziców do wspólnej zabawy w holu przedszkola. Oprócz wspólnych tańców, pamiątkowych zdjęć, dzieci miały również okazję uczestniczyć w wielu zabawach muzycznych, połączonych z Prezentacją Strojów Karnawałowych. Zapraszamy do naszej Galerii Zdjęć.

...Już karnawał włożył maskę,
Drzwi otworzył z hukiem z trzaskiem!
Wpadł jak wicher do pokoju.
W czym?
W karnawałowym stroju!
- Cześć!
Przybiegłem w odwiedziny!
Mam wstążeczki i cekiny,
Nut wesołych dwie kieszenie
I do tańca zaproszenie!

Przedszkolaki z gr VI na Warsztatach Świątecznych
Dziś w Szkole Podstawowej nr 18 odbyły się niezwykle twórcze i artystyczne w których uczestniczyły Przedszkolaki z gr VI z naszej placówki. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zawodach sportowych, ozdabiały pierniczki, nauczyły się kilku świątecznych tańców, a także zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy po niemiecku. Nasze spotkanie zakończyło wspólne rozdanie nagród i świątecznych upominków a także świąteczna sesja zdjęciowa.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i już dziś umówiliśmy się na kolejne spotkanie z eksperymentowaniem z dziedziny informatyki i robotyki.
Jednocześnie życzymy Wszystkim Przedszkolakom, Rodzicom i Przyjaciołom Naszej Przedszkolnej Społeczności Wszystkiego Dobrego W Nowym Roku oraz


Przedszkolaki z gr VI na Koncercie świątecznym

Hola, hola, pasterze z pola!
Idźcie Pana witajcie,
A co macie, to dajcie,
Wołają aniołowie:
Pójdźcie mili bratkowie.
Gloria, gloria, gloria!
Niech żyje Pan Jezus dziecina!

Hola, hola, pasterze z pola!
Pójdźcie przywitać Pana!
Padajcie na kolana,
Oddajcie mu swe dary,
Z serc uprzejmych ofiary.
Gloria, gloria, gloria!
Niech żyje Pan Jezus dziecina!

Hola, hola, pasterze z pola!
Pójdźmy, pójdźmy z weselem
Do tego, do Betlejem,
Niech się ucieszy dusza,
Dla małego Jezusa.
Gloria, gloria, gloria!
Niech żyje Pan Jezus dziecina!

Przedszkolaki z gr VI muzycznie i tanecznie zaprezentowały piosenkę "HOLA, HOLA" podczas dorocznego Świątecznego Koncertu Kolęd, Pastorałek i świątecznych piosenek - w naszym przedszkolu.Było nam niezwykle miło oklaskiwać również nasze dziewczynki z zespołu "Wiercipięty" -w niezwykle wzruszającym tańcu ze wstążkami- do piosenki "Hallelujah"- w wykonaniu Aleksandry Burke. Gratulujemy i Dziękujemy za chwile pełne wzruszeń. Zapraszamy Do naszej Galerii.Przedszkolaki z gr VI- na Lekcji Bibliotecznej w SP22

Przeżywamy właśnie radosny czas oczekiwań na Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy uwielbiamy chwile przygotowań, ubierania choinki, dekoracji sal, ozdabiania pierników ,czy nauki kolęd. Nasze Przedszkolaki chętnie skorzystały z zaproszenia Szkoły Podstawowej nr 22 i uczestniczyły w Lekcji Bibliotecznej o tematyce świątecznej.
Było więc czytanie mikołajkowych opowiadań, rysowanie i kolorowanie z użyciem Tablicy interaktywnej i nawet odwiedziny Pomocnika Mikołaja z drobnymi słodkimi upominkami. Dziękujemy za zaproszenie, nasze przedszkolaki wkrótce wybierają się do Szkół dlatego, odwiedziny w SP22 były okazją do pozwiedzania pomieszczeń szkolnych i zapoznaniem z planem dnia oraz zajęciami, które odbywają się w szkole.

Przedszkolaki z gr VI na Warsztatach Muzyki Afrykańskiej

Przedszkolaki z Grupy Vi miały okazję uczestniczyć w Warsztatach Muzyki Afrykańskiej, zorganizowanych przez Animatorów Kultury, działających m.in. przy Pogotowiu Opiekuńczym. Nasi Goście przynieśli instrumenty prosto z Afryki, a nasze dzieci improwizowały ruchem, muzyką i tańcem do Afrykańskiej muzyki. Było kolorowo, wesoło, głośno i jak zwykle twórczo .

Szczególnie ciekawie poznaliśmy historie głównego instrumentu- Djembe jest instrumentem perkusyjnym, najbardziej spopularyzowanym w zachodniej części Afryki. Tradycyjnie budowany jest w drewnianego korpusu w kształcie kielicha pokrytego kozią skórą (bywa też, że bydlęcą, a dawniej – antylopią). Kozia skóra daje dźwięk o wysokim tonie, ze względu na jej cienkość. Współcześnie dostępne są również djembe o membranie syntetycznej, której walory brzmieniowe niewiele odbiegają brzmieniem na korzyść membran naturalnych. Materiał jest naciągany za pomocą sznura bądź śrub. Djembe było robione kiedyś z drewna o wysokiej gęstości z drzewa djem. Ludzie Mandinka tradycyjnie używali drewna z drzew Lenge, które miały dla nich wielkie znaczenie duchowe, a dawały jednocześnie donośny dźwięk.
Nazwa djembe wzięła się od powiedzenia ludzi afrykańskich Bambara – “Anke djé, anke bé” co tłumaczy się jako “gromadźmy się w pokoju”. Bęben djembe ma prawdopodobnie około 400-800 lat i został stworzony w czasie Imperium Mali przez ludzi Mandé. Podobno ma swoje korzenie w Malinke i w ludziach Susu, którzy zajmowali teren pomiędzy dzisiejszymi Bamako (Mali) i Kankan (Gwinea).

Odwiedziny Świętego Mikołaja w gr VI


Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.

Ma brodę siwą i wąs kręcony,
Gruby brzuszek i płaszczyk czerwony.
Szóstego grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.

Mikołaju, Mikołaju,
czy ty z lasu, czy ty z gaju?
Czy u Ciebie taka moda,
że do pasa zwisa broda?

Święty Mikołaju
Na Ciebie czekamy
I przez okno zamarznięte
Ciągle wyglądamy.


Odwiedziny Górnika i Gazusia w gr VI


W ramach zajęć z zakresu Doradztwa zawodowego nasze Przedszkolaki poznały specyfikę pracy Górnika , dzięki odwiedzinom Gości z PGNiG i GAZUSIA. Dzieci obejrzały prezentację, dotyczącą pracy i wynalazków Ignacego Łukasiewicza, oraz poznały specyfikę wydobycia ropy naftowej i gazu. Dzięki przezentom, od naszego gościa, każde dziecko mogło przeobrazić się w górnika- wkładając górniczą czapkę.

Wróżki i Czarodzieje na Balu Andrzejkowym w gr VI

W miniony piątek (29.11) nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „Poznać swoją przyszłość” – tę bliską „Co dostanę od Mikołaja” i tę daleką… „Kim będę w przyszłości”.
Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją Andrzejkowych wróżb.
Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia Andrzejek poprzez zabawę. Wróżbom towarzyszyła muzyka, kolorowe lampki oraz zapachy (dzieci rozpoznawały je), najbardziej podobała się zabawa z kapciami - które wędrowały przez całą salę do drzwi- by wskazać dziecko, które otrzyma największy prezent od Mikołaja.
Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. .

Mali Chemicy z gr VI na warsztatach z Krainą Eksperymentów

W tym tygodniu przedszkolaki z gr VI miały okazję i mośliwość- po raz kolejny rozbudzać swoje zainteresowania doświadczaniem i eksperymentowaniem poprzez udział w Warsztatach organizowanych przez

Kraina Eksperymentów to firma stworzona z myślą o rozbudzaniu i rozwijaniu pasji badawczej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć dzieci starały się poznać odpowiedź na pytanie "Dlaczego liście zmieniają kolor". Poznały trudne słowa jak fotosynteza, chlorofil czy laboratorium, pipetka, a także ekperymentowały z wodą- WYKONUJĄC SAMODZIELNIE PROSTE DOŚWIADCZENIA.
Wprowadzając nauki ścisłe i przyrodnicze już w przedszkolu, nie jest celem aby od najmłodszych lat szkolić przyszłych naukowców i inżynierów (choć i takie mogą nastąpić konsekwencje;)), lecz aby dać malcom umiejętności niezbędne do poradzenia sobie w dzisiejszym nowoczesnym i złożonym świecie.

Kraina Eksperymentów udowadnia, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie!


Dzień Pluszowego Misia w grupie VI


W naszym przedszkolu,jak co roku, swoje święto obchodził Największy i Najwspanialszy
Przyjaciel Wszystkich dzieci


Miękki, puchaty i taki z łatką- najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – PLUSZOWY MIŚ
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Podczas "misiowych" zajęć dzieci przytulały misiaki, śpiewały im kołysanki, opowiadały o swoich słodkich pluszakach.
Wspólnie poznaliśmy też historię pluszowego misia Teddiego , a nawet nauczyliśmy się części ciała po angielsku w oparciu o piosenkę "My Teddy Bear".
Taneczno- muzyczną część zajęć oparliśmy o taniec "Mały Miś,, "oraz "Hello Teddy Eddie". Wspólne zabawy zakończyło czytanie fragmentów "Kubusia Puchatka", praca plastyczna "Mój Miś", konkurs wiedzy o niedźwiedziach i misiach oraz wspólny poczęstunek przy słodkim "co nieco".STO LAT MISIU!!!


Przedszkolaki z gr VI w Centrum Przyrodniczym
W tym tygodniu naszym Bohaterem w grupie przedszkolaków z gr VI- był


Dzięki zaproszeniu rodziców Huberta nasza grupa odwiedziła Centrum Przyrodnicze przy ul. Dąbrowskiego w Zielonej Górze.
Szczególnie dziękujemy Rodzicom naszego bohatera za zakupienie dla wszystkich dzieci biletów wstępu, przez co mogliśmy uczestniczyć w zabawach w eksperymentowanie- zupełnie za darmo. Serdecznie dziękujemy.


Stałą atrakcją Centrum Przyrodniczego jest sala stanowisk interaktywnych. Na 35 stanowiskach dzieci mogły eksperymentować w zakresie różnych zjawisk biologii, fizyki, geografii. Są wśród nich m.in.: bateria z dłoni, lepkość cieczy, kula plazmowa, przeglądarka rentgenowska, test słuchu, model oka, działo powietrzne, elastyczność kręgosłupa, energia wiatru.
Stałą atrakcją Centrum Przyrodniczego jest sala stanowisk interaktywnych. Stanowiska interaktywne to miejsce, w którym odwiedzające dziecko uzyskuje możliwość obcowania z zagadnieniami naukowymi przez samodzielne przeprowadzenie przygotowanego doświadczenia. Dzieci miały możliwość samodzielnego uruchomienia urządzenia na poszczególnych stanowiskach interaktywnych, obserwowania ich działania, wejścia z nimi w interakcję i w konsekwencji wzbogacenia zakresu swych doświadczeń. Niezwykła przygoda w eksperymentowanie i doświadczanie była wspaniałą zabawą a równocześnie wprowadzeniem dzieci w świat fizyki i chemii.

Przedszkolaki z gr VI na warsztatach malowania karmników w Leroy Merlin

Przedszkolaki z gr VI uczestniczyły dziś w bezpłatnych Warsztatach malowania karmników dla ptaków, organizowanych w sklepie Leroy Merlin. Karmniki dla ptaków zamontowane w ogródku lub na balkonie albo w przedszkolu - to sposób na obcowanie z bliskością natury. Dokarmiając ptaki możemy też nauczyć dzieci dbania o przyrodę, środowisko naturalne oraz bioróżnorodność.Karmniki zabierzemy ze sklepu w piątek i powiesimy w swoich ogrodach, działkach, balkonach.

Przedszkolaki z gr VI w prezentacji muzyczno- tanecznej "Co to jest Niepodległość"KTO TY JESTEŚ?

Na pytanie Kto ja Jestem- mogę odpowiedzieć gestem
i pokazać siebie palcem- jestem, jak widzicie, malcem
należącym- no, wiadomo- do gatunku sapiens homo.
Jestem ssakiem (dosyć młodym)- na co mama ma dowody.
Mam i Imię i Nazwisko, Adres- i to chyba wszystko.
Lecz zależy kto mnie pyta- jeśli pyta mnie Kosmita
mówię- robiąc dumną minę- mu, że jestem Ziemianinem.
Jeśli inni zaś Ziemianie mi zadają to pytanie-
Odpowiadam im okrzykiem"JESTEM EUROPEJCZYKIEM"
Przede wszystkim zaś POLAKIEM:- jest widomym tego znakiem to,
że ja po polsku gadam, myślę oraz odpowiadam
(z głosek świstem i szelestem)na pytanie KTO JA JESTEM.


Od poznania słów wiersza Michała Rusinka rozpoczęliśmy świętowanie obchodów 101- ROCZNICY Odzyskania Przez Polskę Niepodległości.
W ramach obchodów przygotowaliśmy Kącik Patriotyczny, oraz- z pomocą Rodziców- poznaliśmy sylwetkę Wielkich Polaków- w Tym Fryderyka Szopena W rytm jego polonezów i mazurków uczestniczyliśmy w projekcji bajek polskich. , a nasza pani Ela- dzielnie wspierała drużynę w Quizie o Polsce. Nasze świętowanie zakończył udział PRZEDSZKOLAKÓW w Gali podsumowującej Projekt- POPRZEZ NIEZWYKLE WZRUSZAJĄCĄ PREZENTACJĘ PIOSENKI " Co to jest NIEPODLEGŁOŚĆ"Przedszkolaki z gr VI z wizytą u Strażaków
W tym tygodniu, w grupie VI- naszym Bohaterem Tygodnia byłNiezwykle miłych i niezapomnianych wrażeń dostarczyła naszym przedszkolakom- wyprawa do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ulicy Sulechowskiej - na zaproszenie mamy Igorka. Na wycieczce oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów, salę ćwiczeń oraz inne pomieszczenia znajdujące się w jednostce. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, a nawet przejechać się wozem strażackim z włączoną syreną. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Dzieci z przekonaniem, że w przyszłości zostaną strażakami powróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy mamie Igorka za pomoc w organizacji wycieczki, było super!


Przedszkolaki z gr VI świętują Dzień Postaci z Bajek

...Kiedy rano z łóżka wstajesz
gwiazd we włosach masz tysiące
Miś pluszowy wstaje z tobą
W łapki z pluszu łapie słońce
Nóżki tupią, oczy błyszczą
Miś do tańca cie zaprasza
Patrz!

Z komody zeskoczyła
Uśmiechnięta mała Masza
Gdy tańczycie wszyscy troje
Chłodny wietrzyk nagle wieje
W pudełeczku pełnym klocków
Coś się rusza, coś się dzieje

A to Elza się gramoli
Porzucona w bałaganie
Jest tez Olaf, Anna, Kristof
Tańczą cudny skoczny taniec

Ty w piżamce, mama w kuchni
Brzęczą spodki filiżanki
Wokół ciebie śnieżne górki
Elza prosi cie na sanki

Papa smerf z telewizora właśnie wyszedł głaszcząc brodę
Patrzy – Co za piękne sanki
Pyta – Czy też zjechać mogę?

W tym cudownym świecie magii
Jesteś codzień całkiem sama
Nie mam czasu, piorę sprzątam i pracuję – mówi mama
Tata w pracy, siostra w szkole
Uczy się a może nie?

A Ty sama tkwisz po uszy w swym bajkowym cudnym śnie
Nibylandię wszyscy znają
Jeden krok nas od niej dzieli

Z ta różnicą ze dorośli drogę do niej zapomnieli…Przedszkolaki z gr VI bajkowo i hucznie obchodziły dziś Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Oprócz zabaw muzycznych, zagadek, tańców i bajkowych konkurencji - rozstrzygnięty został nasz bajkowy, plastyczny Konkurs ;'Moja ulubiona bajka". Wystawa prac przed nasza salą a zadowoleni Laureaci wrócili z nagrodami książkowymi i dyplomami.

Przedszkolaki z gr VI świętują Dzień Dyni
31 października Przedszkolaki z gr VI uroczyście obchodziły
Z okazji Święta Dyni i obchodów Pomarańczowego Dnia-
przedszkolaki z gr VI przybyły do przedszkola w Dyniowych i Halloweenowych przebraniach na Bal , pełen zabaw i konkursów z dynią – w roli głównej. Były więc zawody sportowe, nauka dyniowej rymowanki, degustacje przysmaków z dyni i oczywiście- plastyczne zajęcia z dynią- Bohaterką dnia. Dziękujemy Rodzicom za upieczenie pysznych ciasteczek i ciast dyniowych . Mniam..

Świętujemy w gr VI Miedzynarodowy Dzień Makaronu


W piątek 25 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Makaronu. Na zajęciach poznawaliśmy „ciekawostki makaronowe”, jego wygląd, zastosowanie i sposób powstawania. Mieliśmy możliwość porównania kształtów i kolorów poprzez dotyk i wzrok. Omawialiśmy również internetową prezentację na temat produkcji makaronu dawniej i dziś.
Poznaliśmy również tajemniczy sposób barwienia makaronu na różne kolory np. czerwony, niebieski, lub żółty. W ramach zabawy matematycznej stworzyliśmy kolorowe wieże z makaronu penne na długich patyczkach i segregowaliśmy kolorowy makaron według podanej barwy.Ponadto odszukaliśmy na mapie Europy, gdzie leżą Włochy-stolica makaronu oraz odczytując nazwy sąsiednich państw Potem był czas na zajęcia plastyczne „Makaronowe drzewa” oraz"Makaronowe inspiracje"- wyklejanie kolorowym makaronem.
Ach co to był za dzień!

Przedszkolaki z gr VI dołączyły do Projektu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"

Nasza grupa przedszkolna dołączyła do projektu „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” – Projekt Edukacyjny:
Razem z Misiem Guziczkiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym.
Rozwijanie czytelnictwa: czytanie w domu i przedszkolu, prezentacja dzieciom utworów polskich pisarzy i poetów.
Opis:
Dzieci wraz z nauczycielem wybierają grupową maskotkę – Misia- Guziczka który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków.
Misiowi zostanie nadane imię- Guziczek, a projekt zainauguruje czytanie w grupie VI
a) Czytamy w przedszkolu:
W odpowiedzi na kierunki polityki MEN na rok szkolny 2019/2020 rekomendujemy czytanie w przedszkolu tekstów polskich poetów i pisarzy. Przewiduje się stworzenie z uczestnikami projektu: „Listy książek, wierszy i bajek polskich twórców rekomendowanych do czytania dzieciom”..
b) Czytamy w domu:
Miś Guziczek zostanie wyposażony w dzienniczek podróży, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją rączkę (praca w domu). W roku szkolnym 2019/2020 czytamy polskie bajki, baśnie, wiersze. Kolejność wędrówki Misia określa nauczyciel (losowa lub według dziennika).
Nauka piosenki: Czytaj z Misiem umila czas oczekiwania na jego powrót. Na zakończenie projektu dzieci otrzymają dyplomy.
Średni czas wędrówki misia w grupie 25-osobowej to 3 miesiące. Wędrówkę Misia Guziczka zaingurował dziś - w piatek -Wojtek, który wraz z rodzicami wymyślił imię dla Misia. Maskotka zostaje u Wojtka do wtorku, kiedy losujemy kolejnego bohatera, który przynosi Misia w kolejny piątek.

Autumn colours- zabawy językowe z językiem angielskim w gr VI

Jesień- AUTUMN - to wspaniała, kolorowa pora roku, doskonała do ćwiczeń językowych z języka angielskiego. W czasie wspólnych zabaw poznawaliśmy słownictwo związane z kolorami -COLOURS of AUTUMN -oraz z darami jesieni- (orzechy, kasztany,grzyby, liście, żołędzie ) - nuts, chestnuts, mushrooms, leaves, acorns .
W czasie zajęć ozdobiliśmy liśćmi Jesienne drzewo- AUTUMN TREE , co było doskonałym ćwiczeniem utrwalającym nazwy kolorów i ćwiczącym umiejętnośc przeliczania po angielsku. Ponadto dzieci wykonały wspaniałe prace plastyczne "Autumn colours and a happy hedgehog"
Zabawy językowe wzbogacone zostały również o wyliczankę "Who took the acor from the acorn jar"- w czasie, której poznawaliśmy konstrukcje językowe : "Not me, Yes , I took the acorn"

Przedszkolaki z gr VI- na Przedstawieniu "SŁOWIK"

Nasze Przedszkolaki miały okazję wyruszyć w autokarową podróż,do Pałacu w Starym Kisielinie ,aby uczestniczyć- jako widzowie- w przedstawieniu Teatru "CZTERY KĄTY" pt "Słowik".

A o czym było przedstawienie?

SŁOWIK – autorska adaptacja baśni H. Ch. Andersena.
W ogrodach cesarz Chin mieszka mały, niepozorny ptaszek, który okazuje się największym skarbem cesarstwa. O słowiku piszą poematy i pieśni na całym świcie. O tym, jak wielką moc ma śpiew ptaka, wkrótce przekona się i cesarz. Słowik zamieszka w pałacu, ale nie na długo. Na dworze pojawi się mechaniczny, drogocenny dubler. Wkrótce okazuje się, że nie jest on w stanie zastąpić słowika....
Baśń Andersena była dla twórców spektaklu pretekstem do pokazania chińskiej kultury. Muzykę, opartą na chińskiej harmonii, stworzyła, współpracująca od wielu lat z Teatrem 4 Kąty, Natasza Smirnova. Również scenografia nawiązywała do chińskiej tradycji, była pełna barw i elementów orientalnych.
Dziękujemy za cudowne przeżycia i dostarczenie dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.


Urodzinki Helenki i Michasi z gr VI
Swoje Urodzinki świętowały w tym Tygodniu nasze KOLEŻANKI Helenka i Michasia
Ile drzew rośnie w lesie,
Ile ciężarów siłacz uniesie,
Ile uciągnie lokomotywa,
Ile włosów liczy lwia grzywa,
Ile ciastek w ciastkarni,
A bułek w piekarni,
Tyle szczęścia i słodyczy
W dniu urodzin WAM życzy
CAŁA NASZA PRZEDSZKOLNA RODZINKA z gr VIHelenka z gr VI- Bohaterka Tygodnia
Tydzień Bohatera Tygodnia , w grupie przedszkolaków z grupy VI, obchodziła...


Nasza Bohaterka zaprosiła Babcię do przedszkola, a wszystkie Przedszkolaki miały okazję poznać ulubione Bajki i opowiastki Taty Helenki z lat dziecięcych. To bylo niezwykłe spotkanie . Odwiedziła nas równiez mama Helenki, która przygotowała z dziećmi kolorowa i pachnącą masę PLAY- DOH. Zabawom z masą i ciekawych inspiracji do tworzenia ciekawych kompozycji z masy- nie było końca.. Kolejne doświadczenie sensomotoryczne- Dziękujemy ..
Dziękujemy za przygotowanie słodkich upominków dla całej grupy.
Życzymy naszej Bohaterce samych pogodnych dni i dziękujemy za przygotowanie atrakcji dla wszystkich dzieci
Przedszkolaki z gr VI przygotowują zdrowe kanapki

Temat poznawania zasad ZDROWEGO ŻYWIENIA i dbania o swoje zdrowie -jest bardzo ważny w życiu każdego dziecka.
Również w przedszkolu dbamy o zdrowe posiłki, pełne witamin, a dziś przedszkolaki z grupy VI same przygotowały dla siebie smaczne, kolorowe i zdrowe kanapki.
Praca nad przygotowaniem kanapek była okazją do powtórzenia i utrwalenia nazw produktów, przyniesionych przez dzieci- również po angielsku.


Przedszkolaki z gr VI na Przedstawieniu Teatralnym

Nasze Przedszkolaki miały okazję wyruszyć w autokarową podróż,do Pałacu w Starym Kisielinie ,aby uczestniczyć- jako widzowie- w przedstawieniu Teatru "CZTERY KĄTY" pt "Słowik".

A o czym było przedstawienie?

SŁOWIK – autorska adaptacja baśni H. Ch. Andersena.
W ogrodach cesarz Chin mieszka mały, niepozorny ptaszek, który okazuje się największym skarbem cesarstwa. O słowiku piszą poematy i pieśni na całym świcie. O tym, jak wielką moc ma śpiew ptaka, wkrótce przekona się i cesarz. Słowik zamieszka w pałacu, ale nie na długo. Na dworze pojawi się mechaniczny, drogocenny dubler. Wkrótce okazuje się, że nie jest on w stanie zastąpić słowika....
Baśń Andersena była dla twórców spektaklu pretekstem do pokazania chińskiej kultury. Muzykę, opartą na chińskiej harmonii, stworzyła, współpracująca od wielu lat z Teatrem 4 Kąty, Natasza Smirnova. Również scenografia nawiązywała do chińskiej tradycji, była pełna barw i elementów orientalnych.
Dziękujemy za cudowne przeżycia i dostarczenie dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Święto Chłopców w gr VI

"Dzień Chłopaka w grupie Przedszkolaków z gr VI"

Dzień Chłopca zaliczamy do szczególnych wydarzeń w naszym przedszkolu. Święto Małych Mężczyzn stwarza okazję do wyrażenia pozytywnych emocji, pozwala budować atmosferę życzliwości i czerpać radość ze wspólnej zabawy. Tym razem niespodzianką dla wszystkich Przedszkolaków były wspólne Warsztaty w "Krainie Słodkości"- Zrób sobie Lizaka.

Podczas pokazu wszyscy oglądali proces produkcji słodyczy, a na koniec każdy skręcał samodzielnie własnego lizaka. MNIAM...
Zgodnie z tradycją mali i dorośli Mężczyźni otrzymali od Koleżanek upominki i małe słodkie ,,co nieco." Uśmiechom i oznakom sympatii nie było końca. Mamy nadzieję, że ten dzień sprawił Panom wiele radości i na długo pozostanie w Ich pamięci.

Urodzinki Wojtka i Alana z gr VI
W minionym tygodniu Swoje Urodzinki obchodzili nasi koledzy z grupy.
Składamy Wam Serdeczne Życzenia.


Małe Talenciaki z gr VI na Biesiadzie pod Topolą
...Już październik jest za płotem,
przeszedł rano poprzez sad ,
pomalował liściem złotem ,
zaczarował cały świat,

Ref. Hej-ja! tra la la
tańczy polkę wiatr w ogrodzie,
Hej-ja !tra la la Tańczysz Ty i Ja

Dziś wesoło świeci słońce ,
chociaż wczoraj padał deszcz,
Skaczą w polu dwa zające ,
ty też możesz jeśli chcesz...

Wesołą "Jesienną Poleczkę" zaprezentowały nasze Talenciaki z grupy VI, podczas "Biesiady Jesiennej Pod Topolą"- org przez MP 20. Celem Festiwalu Piosenki Jesiennej było promowanie dziecięcej twórczości jesiennej, rozbudzenie u przedszkolaków zamiłowania do muzyki, śpiewu oraz integracja środowisk przedszkolnych z Zielonej Góry.
Nasze przedszkolaki, kolorowe, uśmiechnięte, z pomponami w ręku - brawurowo zatańczyły i zaśpiewały do Jesiennej Poleczki. Dzięki radosnemu wykonaniu porwały do wspólnej zabawy inne przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Brawo!!! Wspólne występy zakończyła słodka Biesiada oraz wręczenie Dyplomów i Nagród. Już dziś szykujemy się na kolejny występ. Tym razem będzie to niespodzianka dla naszych rodziców...


Dzień Przedszkolaka u Milusińskich z gr VI
20 września to wspaniały dzień dla każdego wychowanka przedszkola. Tego dnia organizujemy moc atrakcji dla dzieci.Tak tez było i w Tym roku.
Było więc wspólne śpiewanie „Hymnu przedszkolaka”, tradycyjne przekazanie zaczarowanego klucza, który otwiera drzwi do krainy spełnionych marzeń, zabawy z balonami i wypuszczenie balonów z marzeniami, malowanie twarzy , tańce, konkursy, zabawy z Kolorowym Parasolem i słodkie smakowanie i przygotowywanie Lodowych Deserów .

Dzień Przedszkolaka

Od rana uśmiech masz na twarzy
Bo wiesz, że dzisiaj coś się zdarzy,
przedszkolny świat, przyjazny tak
tu poznasz wielkich przygód smak

Przedszkolak zuchem jest nad zuchy
Obce mu fochy i w nosie muchy
Zmęczony śpi, jak mały miś
Wielką przygodę przeżył dziś

Każdy przedszkolak dobrze wie
Że kiedy wrzesień już kończy się
Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!

Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!

Babcia i dziadek, mama i tata
Razem świętują dzień przedszkolaka
bo oni kiedyś też mali byli
i do przedszkola chętnie chodzili.

Pod czujnym okiem kochanej pani
Na skrzydłach marzeń świat okrążamy
Dziś przedszkolakiem jutro strażakiem
Zostanę przecież to proste takie

Witamy po wakacjach Przedszkolaki z gr VI

JAK TO DOBRZE, ŻE ZNÓW JESTEŚMY W PRZEDSZKOLU !

Dla maluszków to dopiero początek wielkiej przygody, a dla naszych dzieci kolejny wspaniały rok, który dostarczy wszystkim wielu niezapomnianych, radosnych wrażeń.
Pięknie przystrojone sale, kolorowe zabawki, ciekawe książki doczekały się wreszcie przybycia przedszkolaków. Znów po przedszkolnym korytarzu niesie się echo wesołych, dziecięcych piosenek i szczerych uśmiechów ze wspólnych, ulubionych zabaw.
A co słychać u Starszaków z naszej grupy? Wszystko dobrze! Śmiało można powiedzieć, że w przedszkolu czują się jak we własnym domu. Pełni zapału wrócili po wakacjach i z ciekawością opowiadają o wakacjach, witają Lenkę i Wojtka- naszych nowych kolegów, i przeglądają książki, w których w tym roku będą pracować.
Wrześniowe słońce zaprosiło wszystkie przedszkolaki na Plac Zabaw, by tam znów mile spędzać czas. Dzielimy się z Wami naszymi wspomnieniami z pierwszych dni w przedszkolu, życzymy przyjemnych wrażeń!


Wrzesień – nowy szkolny rok,
witamy przedszkole, to nasz pierwszy krok.
Kraina przygód się otwiera
i wszystkie dzieci w podróż zabiera.
Teraz codziennie w naszej krainie
nic ciekawego nas nie ominie.
Będziemy śpiewać, czytać, malować,
Bawić się, tańczyć, z klocków budować.
Będziemy lepić z plasteliny ciekawe buźki, wesołe miny.
Będziemy ćwiczyć i podróżować, zwiedzać
i dziecięce marzenia realizować.
Dlatego nic się nie boimy
i śmiało dziś przed naszą panią stoimy.
Niech nas zabierze w tą podróż niezwykłą,
bo rok w przedszkolu minie zbyt szybko.
Powiem Wam coś jeszcze! Nie mówcie nikomu…
Że my się tu czujemy jak u siebie w domu!